czwartek, 12 maja 2016

Gabinet numizmatyczny w Muzeum Narodowym w Kielcach

Czas wybrać się w kolejną numizmatyczną podróż, tym razem możliwej dla zdecydowanej większości odwiedzających mojego bloga :) Jesienią zeszłego roku, wybrałem się z moją Lubą na weekendowy wypad do Kielc. W planach oczywiście zwiedzanie miasta i jego największych zabytków, odwiedzenie dwóch muzeów, poznanie tamtejszych restauracji. Czyli generalnie typowy, krótki turystyczny wyjazd, aby zobaczyć coś nowego i odetchnąć od codziennego życia.

Jednym z punktów z kategorii „musimy iść” był Pałac Biskupów Krakowskich, barokowa perełka architektury, w której obecnie swoją siedzibę ma kieleckie Muzeum Narodowe.



Trzeba przyznać, że już sam widok pałacu z zewnątrz robi ogromne wrażenie. W moim przypadku odczucie to pozostało również w trakcie zwiedzania obiektu już wewnątrz, kiedy to można podziwiać nie tylko obszerne, bogato zdobione sale, ale także chociażby takie oto XVII-wieczne plafony (czyli mówiąc najprościej, ozdobiony sufit), jak ten widoczny poniżej.



Do obejrzenia są ponadto wystawy stałe: malarstwa (gdzie m.in. są dzieła takich mistrzów jak Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski czy Jacek Malczewski), sanktuarium Józefa Piłsudskiego oraz od niedawna Gabinet Numizmatyczny.

W trakcie naszej wizyty trafiliśmy także na wystawę czasową poświęconą ćmielowskiej porcelanie.


Myślę jednak, że Czytelników głównie interesuje otwarty w połowie listopada 2015 roku Gabinet Numizmatyczny, który oczywiście również odwiedziłem ;) Było to akurat w tydzień po otwarciu wystawy (o czym notabene zupełnie nie wiedziałem i zorientowałem się dopiero po powrocie do domu), tak więc mogłem całkowicie na świeżo zobaczyć cóż to numizmatykom oferuje kielecka placówka.


A oferuje całkiem sporo mimo, że cała wystawa mieści się w kilku niewielkich pomieszczeniach znajdujących się w przejściu z głównego budynku do jednego z pałacowych skrzydeł. Zgodnie z ulotką oraz opisem znajdującym się na stronie muzeum można tutaj zobaczyć ponad 22 tysiące obiektów, emitowanych od starożytności po lata 90-te XX wieku. Prezentowane są one zarówno jako konkretne pojedyncze egzemplarze (jak np. talar z 1766 r., czy 2-złotówka z oblężenia Zamościa), jak również w formie skarbów (m.in. skarb monet rzymskich, czy ogromny zbiór boratynek). Oprócz monet do obejrzenia są także polskie banknoty.







Wystawę oceniam bardzo pozytywnie. Muzeum w Kielcach prezentuje bardzo interesujący zbiór numizmatów, są one profesjonalnie wystawione i opatrzone niezłymi opisami. Generalnie, jak jesteście w Kielcach bądź gdzieś w okolicy i macie trochę wolnego czasu to śmiało można go poświęcić na zwiedzenie MN w Kielcach.

Nazwa: Muzeum Narodowe w Katowicach
Adres: plac Zamkowy 1, 25-010 Kielce
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela, w godzinach 9:00-17:00 (od 1 września do 30 kwietnia), 10:00-18:00 (od 1 maja do 30 sierpnia)
Cena wejścia: bilet normalny - 10 zł, bilet ulgowy - 8 zł
Strona www: http://mnki.pl/

1 komentarz:

  1. Nie miałem okazji odwiedzić tego miejsca, ale jeżeli nic się nie zmieniło tak jak jest na fotografiach to pewnie jeszcze w tym roku tam zajadę. Nawet nie wiedziałem, że jest tak przyjazne miejsce numizmatykom. Kolejnym moim celem jest zdobycie jeszcze w tym roku złotych monet https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety których niestety brakuje w klaserze.

    OdpowiedzUsuń