czwartek, 19 maja 2016

Numizmatyka na maturze z historii 2016

Co roku, z ciekawości i chęci sprawdzenia swojej wiedzy, przeglądam arkusze maturalne z historii. Sam taką bowiem zdawałem wiele lat temu i coroczne wydrukowanie matur i przetestowanie się cofa mnie trochę do tego czasu i łączącego się z nim stresu. W tym roku matura z historii odbyła się 17 maja, czyli dwa dni temu, więc dostępne w Internecie arkusze są jeszcze niemalże ciepłe.

Przeglądając obydwa arkusze z historii tj. z poziomu podstawowego i rozszerzonego dochodzę do wniosku, że zdającym w tym roku zaprezentowano wyjątkowo bogatą i liczną ikonografię związaną z numizmatyką.
Maturzyści zmierzyć się musieli aż z trzema zadaniami, w których wykorzystano wizerunki monet. W latach 2015-2008 cokolwiek związanego z numizmatyką na maturze z historii (na obydwu poziomach) pojawiło się raptem łącznie pięciokrotnie: w 2014 r. na podstawie zaprezentowano awers pieczęci majestatycznej króla Kazimierza III Wielkiego z 1336 r., w 2012 r. na rozszerzeniu były rewersy greckich monet euro z 2002 r., hit z 2011 r. rozszerzenia kiedy to pokazano średniowieczny denar Karola Wielkiego podpisując go jako „medal” (sic!), na rozszerzeniu w 2010 r. był rewers kolekcjonerskiego banknotu 50-złotowego z 2006 r., na rozszerzeniu w 2009 r. pokazano trzy monety (trzeba było je przypisać do konkretnych kultur). I tyle, a w tym roku aż trzy pytania!

Zamieszczam poniżej wszystkie tegoroczne „numizmatyczne” zadania maturalne. Odpowiedzi można zamieścić w komentarzu, bądź od razu sprawdzić je sobie samodzielnie, arkusze z odpowiedziami też już są dostępne w Internecie ;)

 Matura z historii 2016 r., poziom podstawowy Matura z historii 2016 r., poziom rozszerzony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz