środa, 7 września 2011

Zdobycz aukcyjna - kopiejka łezkowa Michała I Romanowa

W końcu jakiś monetkowy zakup na Alledrogo - pierwszy od niemalże kwartału.

Jednak jak już zdecydowałem się zalicytować byłem pewien w 110%, że chcę tę monetę - i w sumie niewiele na nią wydałem. Moje szczęście, że nic nie mówiący kupującym tytuł aukcji oraz brak dodania zdjęcia przez system alledrogowy niewątpliwie się do tego przyczyniły - dzięki Ci, o Sprzedający! :)

Zakupiona moneta to kopiejka łezkowa wybita za panowania Michała I Romanowa (1613 r. - 1645 r.), najprawdopodobniej w moskiewskiej mennicy. Spytać można - cóż takiego interesującego może być w takiej monecie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt iż już jedną "łezkę" mam (post niżej).
Zdecydowałem się zakupić tę drobinkę dlatego, że... wybito ją jednostronnie, tak iż powstał przepiękny negatyw!

Michał I Romanow (źródło: Wikipedia)

W języku angielskim taki błąd powstały w mennicy określa się mianem brokage - a coin exhibiting an error caused by the failure of the coin press to release the previous coin from the die before striking it. The design from the first coin is imprinted, sunken in reverse, on the second coin. Brokage coins appear to have the same design on both sides with one side showing a reverse or mirror strike which, because the previous coin acts as the die not usually have the same quality of detail. 

Przyznam się bez bicia, że nie wiem czy istnieje jakieś jednosłowne fachowe określenie na taki błąd w języku polskim, może więc opisowe będzie najwłaściwsze, jak np. przylgnięcie monety do stempla/prasy? W każdym bądź razie w wyniku takiego "przyklejenia" się blaszki do stempla/prasy powstaje na kolejnej monecie lustrzane odbicie jednej ze stron , tak że w efekcie powstaje moneta o dwóch awersach/rewersach przy czym jeden jest wklęsły a drugi wypukły.

W dzisiejszych czasach jest to, biorąc to w duży cudzysłów, "powszechny" defekt jaki może powstać przy okazji produkcji monet. Jednak w okresie, kiedy moją monetę wybito robiono to ręcznie - za pomocą młotka, tak więc kontrola jakości monet po wybiciu była o wiele, wiele większa niż teraz. Inna sprawa, że rzecz działa się w Rosji...


Przechodząc zaś do samej monety - oto i ona:Specyfikacja:
Nominał: kopiejka
Państwo: Carstwo Rosyjskie
Data wybicia: 1613 r. - 1645 r.
Mennica: prawdopodobnie Moskwa
Nakład: nieznany
Metal: srebro
Średnica: 9-11,5 mm
Waga: 0,48 g
Awers: lustrzane odbicie rewersu
Rewers: ϕb I BЄΛ / IKNIKHSb / MIXAIΛb Φ / EДOPOBIЧb B / CЄѦ PYCN
Literatura: -
Rzadkość: -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz