poniedziałek, 5 września 2011

Brąz (AE13) z Maronei

Prezentowana moneta to niewielki brąz (nieznana jest jego nazwa z okresu wybicia, dlatego oznaczona jest jako AE13), wybity w okresie 400-350 r. p.n.e. w greckiej kolonii położonej w Tracji - w Maronei.

Według legendy Maroneja, została założona przez Marona, który miał być:
1. synem Dionizosa (Eurypides, Cyklop),
2. synem Ewantycza i wnukiem Dionizosa i Ariadny, kapłanem Apolla z Istros (Homer, Iliada),
3. kompanem Ozyrysa (Diodor Sycylijski, Bibliotheke historie I).
Punktem stycznym tych trzech wersji jest fakt iż w każdej z nich łączy się postać Marona z winem i jego produkcją. Podsumowując - jaki by to nie był mit, miasto zyskało swą nazwę właśnie od legendarnego Marona.

Zaś z  historycznego punktu widzenia przyjmuje się, że Maroneja została założona w VI wieku p.n.e. przez kolonistów przybyłych do Tracji z wyspy Chios.

W okresie hellenistycznym, a później rzymskim, Maroneja słynęła z produkcji doskonałych gatunków win - podkreślenie tego widać również na monetach tam bitych.

Miasto zaczęło bić własne monety pod koniec VI wieku p.n.e. (najstarsze datuje się na okres 510-490 r. p.n.e.), i czyniło to aż do podboju przez Filipa Macedończyka. Jednakże ostatnia autonomiczna emisja datowana jest na 130 r. p.n.e. (później były jeszcze przypadki bicia monet w tamtejszej mennicy w okresie Imperium Rzymskiego).

Podobnie jak w przypadku monety z Sindhu, tę tutaj zakupiłem jako coś zupełnie innego - docelowo miał być to "brązik Filipa Macedończyka". Jakieś moje było zdziwienie gdy po delikatnym oczyszczeniu okazało się, że moneta została wybita zupełnie gdzie i kiedy indziej! :)



Specyfikacja:
Nominał: nieznany / AE13
Państwo: miasto Maroneja
Data wybicia: 400-350 r. p.n.e.
Mennica: Maroneia
Nakład: nieznany
Metal: brąz
Średnica: 13 mm
Waga: 3,47 g
Grubość: 3 mm
Awers: koń galopujący w prawo, pod nim monogram NK
Rewers: MAP - ΩNI - TΩN wokoło trzech stron czworokątnego rynku, w centrum którego znajduje się winorośl, pod rynkiem monogram YE
Literatura: British Museum Catalog 66; Sear: Greek Coins and their values 1363; Schonert 715
Rzadkość: -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz