wtorek, 20 sierpnia 2013

Muzeum Prowincji Shanxi w Tai'yuan (Chiny)

Tegoroczne wakacje wygoniły mnie i moją Lubą z Europy i zapędziły na dalekie rubieże Azji - do samej stolicy Chin. Jednak spędzenie prawie trzech tygodni urlopu w samym Pekinie byłoby marnotrawstwem czasu i możliwości. Tak więc w trakcie mego pobytu w Państwie Środka miałem możliwość zwiedzić kilka miejsc "nieco" oddalonych od stolicy ChRL.

Jednym z nich było centralne miasto prowincji Shanxi, miasto Tai'yuan (tylko 3 mln ludności). Jedną z atrakcji tego małego jak na chińskie warunki miasteczka jest Muzeum prowincji Shanxi, położone niedaleko wybrzeża rzeki Fen Fe. Bardzo ciekawa budowla, ponoć nawiązująca swoim kształtem do dawnych chińskich budynków (przynajmniej tak nam powiedziano). W każdym bądź razie bezapelacyjnie zwraca na siebie uwagę.

Szczęśliwie trafiliśmy na dzień/porę kiedy wejście do muzeum było za darmo. :) Wnętrze budynku zachwyca (można sobie wygooglować), podobnie jak znajdujące się tam eksponaty. Całość muzeum składa się z trzech pięter wypełnionych po brzegi przeróżnymi przedmiotami - i co piętro inna ekspozycja. Co więcej na niektórych piętrach były działy poświęcone różnym zagadnieniom. I tak wspinając się zwiedzamy sale gdzie obserwujemy i dowiadujemy się m.in. o historii samej prowincji, o buddyzmie, o architekturze, o jadeicie. Na najwyższym piętrze zaś, naprzeciwko schodów znajduje się sekcja poświęcona monetom.


Ekspozycja numizmatyczna rozlokowana jest w kilku salach połączonych ze sobą w jeden ciąg. My, nie zważając na nic, rozpoczęliśmy wędrówkę zupełnie od końca i powoli, powoli cofaliśmy się coraz dalej w czasie - od monet wybijanych za dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911) do muszelek z okresu niemalże prehistorycznego, czyli sprzed dynasti Qin (XVI wiek p.n.e. - ok. 221 p.n.e.).Poszczególne części wystawy były podzielone na poszczególne sekcje - chronologicznie do następujących po sobie okresach w dziejach Państwa Środka. Każda nowa część była nieźle opisana (po chińsku i angielsku) na marmurowych tablicach porozwieszanych na ścianach. Niestety z opisami poszczególnych eksponatów już tak dobrze nie było, gdyż opisy niby były ale wyłącznie po chińsku (przynajmniej w dominującej większości bo zdarzały się krótkie notki po angielsku przy znaczących przedmiotach). ;)
Warto podkreślić, że eksponaty to nie tylko i wyłącznie chińskie monety. Za szybami można również podziwiać matryce do odlewania tzw. drzewek, czy też do odbijania banknotów.Mimo tego, że monety chińskie nie należą do najpiękniejszych i najbardziej subtelnych (bądźmy szczerzy) całość oglądało się z zaciekawieniem i przyjemnością. Warto było zobaczyć kawałek numizmatycznej historii z tego rejonu świata. :)

Nazwa: Muzeum Prowincji Shanxi w Tai'yuan 
Adres: Tai'yuan, Chiny
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela od 9:00 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:00)
Cena wejścia: dorośli - 9 yuanów, studenci - 5 yuanów, uczniowie - 4 yuany

2 komentarze:

  1. Cudowne miejsce dla każdego fana numizmatyki. Gdybym miał tylko możliwość, to chętnie zobaczyłbym tę wystawę na własne oczy. Podejrzewam, że później długo bym śnił o tych monetach;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. I co ciekawe, o wiele bardziej interesujące, lepiej przygotowane i bogatsze w eksponaty niż pekińskie muzeum (stolica!!). W Tai'yuan 1/4 wielkiego piętra, a w Pekinie raptem dwa skromne pawilony...

    OdpowiedzUsuń