wtorek, 17 stycznia 2017

Numizmatyczne grupy na Facebook'u

Osoby zbierające monety często ograniczają się do szukania nowych nabytków tylko i wyłącznie na portalu Allegro. Czasem jeszcze może zajrzą na eBay’a, OLX albo numimarket, ale to wszystko. Naprawdę, znam wiele osób, które tylko tam „szperają” i nigdzie więcej nie szukają na zasadzie „bo i po co, przecież to są największe serwisy”. A jest to ogromny błąd, zbieracz powinien bowiem nieustannie szukać nowych miejsc, nowych znajomości.

Dzisiaj chciałbym pokazać jedno z takich miejsc, które chyba w szerszej świadomości kolekcjonerów jednak nie istnieje. Od jakiegoś czasu jestem członkiem kilku numizmatycznych grup istniejących na… Facebook’u. Tak, tak, ten najpopularniejszy portal społecznościowy również może być miejscem gdzie kupimy/sprzedamy/zidentyfikujemy monety. Całkiem spora grupa ludzi się przez nie przewija i czasem można znaleźć na nich naprawdę interesujące oferty, które z kolei np. na Allegro nie uświadczymy (ja tak upolowałem jedną książkę za niecałą ½ ceny z Allegro). Jeżeli macie konto na Facebook\u warto do nich dołączyć i obserwować co się tam pojawia.

Poniżej prezentuję cztery największe i najpopularniejsze polskie grupy na Facebook’u, zrzeszające osoby interesujące się monetami i ich kupnem/sprzedażą.



Nazwa: MONETY-WYMIANA,SPRZEDAŻ,WYCENA,IDENTYFIKACJA
Adres www: link
Ilość członków: 9.183 osób (na dzień 17.01.2017 r. godz. 22:00)



Nazwa: Monety, banknoty, żetony, medale – wymiana, handel, dyskusje.
Adres www: link
Ilość członków: 7.753 osób (na dzień 17.01.2017 r. godz. 22:00)



Nazwa: Numizmatyka – IDENTYFIKACJA / KUPIĘ / SPRZEDAM / WYMIENIĘ
Adres www: link
Ilość członków: 2.916 osób (na dzień 17.01.2017 r. godz. 22:00)



Nazwa: MONETY NA SPRZEDAŻ
Adres www: link
Ilość członków: 1.702 osób (na dzień 17.01.2017 r. godz. 22:00)


Oczywiście grup łączących pasjonatów monet jest o wiele, wiele więcej. Jednak albo zrzeszają niewielką liczbę członków (kilkadziesiąt – kilkaset osób), albo monety nie są główną tematyką grupy (wszelkie grupy dotyczące staroci w ogólności). Jest też kilka grup obcojęzycznych, ale z uwagi na bariery językowo-odległościowe raczej nie są one popularne wśród polskich zbieraczy. Jeżeli uważacie, że jeszcze jakieś takie grupy są warte polecenia, wymieńcie je w komentarzu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz