piątek, 17 czerwca 2016

Srebrny grosz krzyżacki z 1520 roku

Z końcem 1519 r. wybucha ostatnia wojna pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a Królestwem Polskim. W grudniu 1519 r. król Zygmunt I Stary uderza na Pomeranią, w odpowiedzi 1 stycznia 1520 r. mistrz Albrecht Hohenzollern zajmuje Braniewo i obsadza własną załogą. Wojna powoli zaczyna nabierać coraz większego tempa. Rozpoczyna się oblężenie Kwidzyna i Pasłęka przez wojska polskie oraz blokada portów w Królewcu i Pilawie przez floty kaperskie. 18 marca pada Kwidzyn, 29 kwietnia zostaje zdobyty Pasłęk. W tym czasie Krzyżacy zdobywają Ornetę i Dobre Miasto oraz rozpoczynają oblężenie Lidzbarka Warmińskiego.

W czerwcu 1520 r. następuje krótkie, dwutygodniowe, zawieszenie broni. W tym czasie Krzyżacy szukają sprzymierzeńców i posiłków. Po uzyskaniu zapewnień ze strony Danii i Rzeszy Niemieckiej, że takowe otrzymają mistrz Albrecht Hohenzollern wznowił działania zbrojne i ponownie zaczął oblegać Lidzbark Warmiński. Wypuścił także zbrojne oddziały krzyżackie na tereny Mazowsza, pustosząc je. Jednocześnie od strony Rzeszy ruszyły wojska niemieckie, które szybko zdobyły szereg miast m.in. Wałcz i Międzyrzecz. Atak ten trwał jednak krótko, gdyż już w listopadzie Niemcy zaczęli się wycofywać. Nastąpiło to głównie z powodów finansowych, Krzyżacy nie mieli już bowiem pieniędzy na pokrycie ich utrzymania. Poza tym istniała realna groźba odsieczy wojsk polskich. Wojna znowu na chwilę przygasła…

Działania na krótko powróciły w początku 1521 r. kiedy wojskom krzyżackim udało się zdobyć Nowe Miasto Lubawskie. Sztuka ta nie udała się z Olsztynem – bronionym przez Mikołaja Kopernika, oraz Elblągiem, które odparły ataki Krzyżaków.

Wojna pruska zakończyła się 4 kwietnia 1521 r. podpisaniem czteroletniego rozejmu.


Temat Zakonu Krzyżackiego oraz jego mennictwa nigdy nie był moim konikiem i specjalnie się nim nie interesowałem. Owszem, czasem spojrzałem na jakąś aukcję, trochę gdzieś poczytałem, ale to by było na tyle. Ostatnio jednak natrafiłem na aukcję pewnego krzyżackiego ogryzka grosza, wybitego w 1520 r. – w samym więc środku opisanej wyżej wojny, i jakoś nie mogłem się oprzeć aby nie zalicytować. Zwłaszcza, że cena była bardziej niż przystępna.


Prezentowany srebrny grosz został wybity w 1520 r. w Królewcu.
Waga: 0,80 g, średnica: ok. 21,7 mm
Na awersie orzeł oraz napis ALBERT9.D:G.M [urwany] RALIS, natomiast rewers prezentuje tarczę Zakonu i napis S [urwane] OS. | DOMI | NA 15Z0
Dosyć rzadka moneta.
Literatura: Kopicki 9062 (R5), Vossberg nie notuje takiej odmiany legendy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz