Na początku września, na samym początku mojego niemalże miesięcznego urlopu, miałem szczęście cały tydzień spędzić we wspaniałym Stambule. Ogrom tej metropolii, jej podwójny charakter (azjatycka część znacząco różni się od europejskiej), zupełnie inny język i kultura naprawdę robią wrażenie. W każdym bądź razie cały tydzień minął na zwiedzaniu, łażeniu, podziwianiu i chłonięciu tamtejszej atmosfery.
Jednym z miejsc, które znalazło się na mojej trasie zwiedzania (zresztą całkiem przypadkowo, trafiło się tak po drodze), było Muzeum Archeologiczne. Mimo wielkich robót renowacyjnych na zewnątrz oraz informacji, że część wystaw jest wyłączona z uwagi na remont zdecydowaliśmy się z moją dziewczyną, mimo to, wejść do środka.
Nie będę tutaj opisywał poszczególnych wystaw i ich elementów, przejdę od razu do części numizmatycznej, która była... co najmniej skromna. Chociaż nawet to słowo to i tak za wiele na to co można zobaczyć. Niestety nie wiem, czy tak jest zawsze, czy tylko teraz w czasie remontu, ale w Muzeum można obejrzeć... jedną (!!!) gablotkę z kilkudziesięcioma monetami wybitymi w stambulskiej (a wcześniej bizantyjskiej i konstantynopolskiej) mennicy. Całość ułożona jest chronologicznie i miło było nawet na to popatrzeć, ale nadal - to była tylko jedna gablota!
Muzeum Archeologiczne w Stambule (przynajmniej obecnie, gdy jego duża część jest remontowana), pod kątem wystawy numizmatycznej zdecydowanie nie zachwyca. Jeżeli jednak będzie mieć możliwość je odwiedzić, to mimo wszystko warto! Wśród eksponatów prezentowanych w muzeum są m.in. fenomenalne nagrobki z okresu rzymskiego, przepiękne rzeźby (w tym Aleksandra III Wielkiego), rzeźba lwa, która jest jedyną namacalną pamiątką po Mauzoleum w Halikarnasie oraz fragment łańcucha, który spinał Bosfor! Super sprawa..
Nazwa: Muzeum Archeologiczne w Stambule
Adres: Osman Hamdi Bey Yokusu, Gulhane, Eminonu, 34122 Stambuł, Turcja
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela od 9:00 do 17:00
Cena wejścia:
Strona www: http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz